Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO]
Po ponad miesiącu morderczej podróży i pokonaniu kilkunastu tysięcy kilometrów, niezwykła wyprawa motoryzacyjna „Z Ziemi Tajskiej do Polski” dotarła na Śląsk. Uczestnicy, prowadzący klasyczne samochody z czasów PRL, zameldowali się na przejściu granicznym w Chałupkach, a następnie w Zabełkowie przy restauracji Retro, gdzie przywitały ich tłumy entuzjastów polskiej motoryzacji.
Ekspedycja rozpoczęła się 28 lutego 2026 roku na wyspie Phuket w Tajlandii. Załogi wyruszyły w trasę liczącą około 15–18 tysięcy kilometrów, wiodącą przez Azję Południowo-Wschodnią, Chiny, Azję Centralną, Rosję, Turcję oraz inne kraje Europy. Celem tego ambitnego przedsięwzięcia było sprowadzenie „na kołach” unikatowych egzemplarzy polskich samochodów, które dekady temu trafiły na eksport na Daleki Wschód.
W projekt zaangażowani są kluczowi przedstawiciele środowiska Muzeum Motoryzacji WENA w Oławie. Głównymi postaciami wyprawy są:
- Tomasz Jurczak – inicjator projektu i twórca Muzeum Wena,
- Paweł Frączyk,
- Henryk Gulka – doświadczony mechanik i kolekcjoner,
- Grzegorz Kapsa.
Na trasę wyjechały trzy wyjątkowe maszyny: dwa Fiaty 125p oraz FSO Polonez (tzw. Borewicz). Wszystkie pojazdy pochodzą z przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Ich unikatowość polega na tym, że są to fabryczne wersje eksportowe przystosowane do ruchu lewostronnego – posiadają kierownicę po prawej stronie.
Samochody te przez ponad 40 lat pracowały w tropikalnym klimacie Tajlandii. Ich stan techniczny przed startem był ogromną niewiadomą, a fakt, że zdołały pokonać tak ekstremalny dystans o własnych siłach, jest najlepszym świadectwem wytrzymałości dawnych konstrukcji z FSO.
Dzisiejszy etap miał wyjątkowo emocjonalny przebieg. Po przekroczeniu granicy w Chałupkach, kolumna aut została entuzjastycznie przywitana przez mieszkańców i lokalnych fanów „klasyków”. Podczas spotkania w Zabełkowie uczestnicy dzielili się historiami o trudach trasy: od skomplikowanej logistyki w Chinach, przez walkę z pyłem na drogach Azji Centralnej, aż po doraźne naprawy silników w szczerym polu.
Wyprawa „Z Ziemi Tajskiej do Polski” to coś więcej niż tylko wyzwanie podróżnicze. To spektakularna akcja ratowania polskiego dziedzictwa technicznego. Samochody, które niegdyś były polskim towarem eksportowym, po latach zapomnienia na drugim końcu świata, wracają do kraju jako cenne eksponaty muzealne.
Do mety w Oławie pozostało już tylko kilka etapów, ale dzisiejszy wjazd na teren Polski potwierdził, że ta niezwykła inicjatywa już teraz stała się legendą w środowisku miłośników motoryzacji.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
![Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_1775907548dsc-1948-.jpg)
Telegraf | Pokaż wszystkie » |
![Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com](photos/_thumbs/mini_1775907548dsc-1948-.jpg)