Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wierzba kulturalna może być Drzewem Roku 2025
Wierzba biała, odmiana płacząca, która od 70 lat rośnie na terenie dzisiejszego Kampusu, znalazła się w finałowej 16-stce tegorocznej edycji Drzewa Roku 2025 Klubu Gaja.
Zwracająca uwagę swoim niezwykłym kształtem „wierzba kulturalna” rosnąca w sąsiedztwie sceny na Kampusie, znana jest chyba wszystkim bywalcom tamtejszych koncertów. Do konkursu zgłoszona została przez Joannę i Stanisława Bulandrów oraz nieformalną grupę Rybnickie Drzewa.
Internetowe głosowanie na Drzewo Roku ruszy w czerwcu. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie European Tree of the Year w 2026 r.
Klub Gaja corocznie szuka drzew z niezwykłą opowieścią i historią, drzew najważniejszych, najciekawszych, najbardziej lubianych i cenionych przez mieszkańców i społeczności lokalne. Drzew, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi.
Historia „wierzby kulturalnej”
Joanna i Stanisław Bulandrowie - autorzy konkursowego zgłoszenia rybnickiego drzewa - podjęli się przedstawienia unikalnej historii i wartości naszej wierzby przedstawiając niezwykle ciekawy jej obraz:
Wierzba Kulturalna żyje w Rybniku, na terenie Kampusu, w którego budynkach do końca XX wieku funkcjonował szpital miejski. Jest krucha, niewysoka, rozłożysta, z pniem o fantastycznych kształtach. Pobudza naszą wyobraźnię. Dla jednych jest podpierającym się lub klęczącym tworem, dla innych — czającym się do skoku kanguropodobnym zwierzem. Żyje w miejscu rojnym i gwarnym, które zawsze służyło mieszkańcom. Kiedyś dawała wytchnienie pacjentom odpoczywającym od zaduchu szpitalnych sal. Teraz jej otoczenie to centrum edukacyjne i kulturalne Rybnika. Drzewo jest świadkiem koncertów, imprez, wydarzeń, warsztatów, festiwali. Daje cień uczącym się studentom i cierpliwie udostępnia swoje konary wspinającym się na nie uczniom pobliskiej podstawówki. Z czułością przygląda się rodzinom licznie odwiedzającym Kampus ze swoimi pociechami. A latem pięknie się zazielenia, opuszczając do ziemi swoje długie, „płaczące” gałęzie. Cieszy nasze oczy i serca.
Doceniamy zaangażowanie i wkład włożone przez autorów zgłoszenia w przygotowanie opisu historii i wyjątkowości naszej wierzby oraz zgłoszenie do konkursu o tytuł Drzewa Roku 2025. Dzięki Państwa pracy "Wierzba Kulturalna" na Kampusie zyska jeszcze szerszą uwagę.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |